Recovery Companion vähendab vähihaige üksildustunnet

5. veebruar 2020

Recovery Companion vähendab vähihaige üksildustunnet

Rahvusvahelise meeskonnaga start-up Recovery Companion teenib start-up kogukonna järjest laiemat tähelepanu nii häkatonidel kui Ajujahi konkursil. Miks tõmbab Recovery Companion huvilisi ligi nagu magnet? Vestlesime meeskonna juhi Byron Sowerbyga.

 

Millist probleemi te lahendate ja miks?

Me aitame vähihaigetel saada vaimset nõustamist – olenemata vähihaige rahakotist -, kasutades digitaalseid tööriistu. Teame, et vähk toob kaasa sotsiaalse üksildustunde, mis omakorda soodustab ärevust ja kliinilist depressiooni. Ärevus ja depressioon takistavad omakorda ravikuuri ning isegi ellujäämist. Paraku on meditsiin kui valdkond vägagi killustunud ja psühholoogilist tuge ei leia kiiresti. Siin tulemegi meie mängu.

Kust selline idee pähe kargas?

Algupärane idee sündis haiglas tiksudes, kus siis mujal. Aga tegelesin ettevõtlusega juba siis ja jätsin idee “sahtlisse”. Kaks aastat tagasi leidsin idee sahtlist üles kui üritasin Tallinna Tehnikaülikooli magistriks kandideerida. Aga idee jäi uuesti tolmu koguma. Alles eelmise aasta aprillis sain ühel häkatonil siit-sealt soovitusi müüa investoritele maha Recovery Companioni idee. Leidsin samalt häkatonilt üle mõistuse ägeda meeskonna ja võitsimegi häkatoni. See tiivustas edasi tegutsema – täiendasime meeskonda ning läksime investoreid noolima. Meile on nüüdseks toetust avaldanud Prototron, Tehnopol ja Mektory. Oleme leidnud ka omajagu mentoreid ning mõttekaaslasi.

Idee üksi ei ole väärt kuigi palju. Väitsid, et sul on vägev meeskond – mis teeb selle nii “vägevaks”?

Rahvusvahelisus. Meie erinevad taustalood aitavad luua pidevalt muutuvaid ideid ning näeme probleeme eri mätaste otsast. Meie tiimiliikmete oskused täiendavad üksteist ning meeskonnavaim on tugev. Vahest olulisem on isegi see, et meie lahendatav mure puudutab iga tiimiliikme südant.

Palun seleta lahti, mis on teie tiimiliikmete taust täpselt?

Ma olen ettevõtte juht. Mul on magistrikraad meditsiinitehnoloogias ning bakalaureusekraad füsioloogias ja biokeemias. Tunnen kõiki vähitüüpe ja praeguseid ravimeetodeid. Mu isa elas üle neljanda kategooria väh ja on nõustanud vähihaigeid 30 aastat.

Olga Wowk on meie tehnoloogiajuht. Ta sai cum laude magistrikraadi meditsiinitehnoloogias ja ta lõputöö uuris GDPRi privaatsuslepet meditsiinisektoris. See lõputöö tuleb meile kasuks, arvestades, et meie rakendus hakkab küsima tundlikku infot. Kristian Talviste aitab meid arendusega, töötades paralleelselt Microsoftis. Ka temal on meditsiinitehnoloogia magistrikraad. Turundusjuht Anu Udras omab bakalaureusekraadi turunduse ja reklaami valdkonnas ning töötab ka digistrateegina meediaagentuuris. Ja reklaamijuht Erik Jackson on Fulbrighti stipendiaat, kes õpib TalTechis e-haldust magistriõppes.

Mis on siiani olnud suurim takistus teie kui meeskonna jaoks?

Mitte ühelgi meist pole kogemusi start-up sektoriga, eriti meditsiinivaldkonna start-up’indusega. Usume, et meie motiveeritus ja taiplikkus tasakaalustavad seda nõrkust.

Kuhu tahab Recovery Companion välja jõuda? Mis ambitsioonid teil on turgudega?

Sel aastal tahame prototüübi valmis teha, testida oma platvormi ja teha beetaversioonid avalikuks. Selle kõrvalt otsime investoreid, koostööpartnereid, uusi tiimiliikmeid (eriti tehnilisi spetsialiste). Esialgu püsib fookus Euroopal, kust otsime beetatestijaid ja -kasutajaid, aga me ei välista globaalsemat laienemist.

Milline Ajujahi rivaal inspireerib teid enim? Millises tiimis tahaks ise olla, kui asjalood oleks teisiti?

Unsinkable Robotics (UR toodab autonoomseid allveeroboteid, mis on mõeldud vette ehitatud objektide ülevaatusteks – toimetaja). Meie tiim armastab nende roboti prototüüpi, disaini ja nende üldine kontseptsioon on sigalahe.

Miks on teie meeskonna kampsunid rohelised? 

Roheline tähistab elu, paranemist, kasvu, vaimset harmooniat, tasakaalu. Inimestele seostub see alateadvuses turvalisusega.

Milliseid trende olete märganud seoses Euroopa Liidu liikmesriikide meditsiini-start-up’idega?

Trendid keerlevad ümber tehisintellekti, masinõppe ja üksikindiviidile pühendunud lahenduste. Iga inimese kohta tahetakse koguda rohkem üksikasju ja detaile. Sektorit mõjutavad kõikvõimalikud lahendused, mis jälgivad inimese tervist pidevalt sõltuvalt inimese murest. Ühe aeglaselt kasvava trendina toon välja ka ravimite välja kirjutamise mobiilsed rakendused, mis kuuluks siis inimese raviplaani. Saksamaa paistab pioneerina silma selles valdkonnas ja sel aastal on parlamendi laual ka riiklikud eelnõud selliste lahenduste reguleerimiseks.

Kas teid on aidanud ka mõned eestlastest õppejõud või doktorid?

Üks meie mentoreid on professor Peeter Ross, kes on doktorikraadiga arst ja e-tervise ekspert. Peeter on aidanud meid algusest peale nõu ja kontaktide kaardistusega. Nõu on andnud ka Dermtesti tegevjuht ja TalTechi magistriprogrammi juht Priit Kruus, kes tunneb meditsiinivaldkonda sügavuti.

Teine mentor on Erki Mölder Tehnopoli inkubaatorist. Ta andis nõu ärimudeli asjus, aga soovitas ka visuaalselt kaardistada, kuidas vähk areneb eri staadiumites ja vormides. See nõuanne aitas meil mõtestada oma tööd.

Oleme kohtunud PERHi innovatsioonijuhi Siiri Heinaruga, kes tunneb huvi meie toote asjus. Hoiame temaga sidet. Kohtusime ka vähinõustajaks õppiva Revo Türkiga, kellest võib saada meie koostööpartner ja Margot Kulliga Eesti Vähiliidust.

Lühidalt võib öelda, et Eesti tasandil on meil väga head nõuandjad olemas.

Ellukutsuja

Ajujahi kiirendiprogramm ja telekonkurss sünnib avaliku- ja erasektori koostöös ning selle ellukutsuja on EASi ja KredExi ühendasutus.

Ellukutsuja: EAS
Suurtoetajad:

Toetajad: